Uzbekistan: rozprávka hodvábnej cesty

Destinácia: Uzbekistan
Kód zájazdu: 1238228
Cena od: 2 560 €
Príplatky od: 324 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

27.04.2024 10 dní First Minute 2 560 € +324 € odlet: Viedeň letecká
13.07.2024 10 dní First Minute 2 560 € +324 € odlet: Viedeň letecká
14.09.2024 10 dní First Minute 2 560 € +324 € odlet: Viedeň letecká
14.10.2024 10 dní First Minute 2 560 € +324 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

V starých dávnych časoch bol Uzbekistan pupok sveta. Tak ako dnes vieme o New Yorku tak vtedy každý vedel o Samarkande, Buchare či Chive. Historické poklady aké nemajú na svete obdoby a keď k tomu pridáte prírodu v okolí Aralského jazera, lahodné jedlá, ktoré ochutnal azda aj Alexander Veľký a autentickú atmosféru tak zistíte, že Uzbekistan je oveľa viac než len bývalá ruská republika. Bezpečná, priateľská krajina plná orientálnych zážitkov.

1. deň:
Odletíme z Viedne do orientálneho Uzbekistanu ležiaceho v srdci Hodvábnej cesty. Máte všetko zbalené?

2. deň:
Prílet do hlavného mesta Uzbekistanu. TAŠKENT, kde nás čaká prvý nádych Orientu. Poobede odlietame do mesta Nukus na západe krajiny a čas medzi letmi využijeme na prvé spoznávanie hlavného mesta. Počas sovietskej éry bol Taškent štvrtým najväčším mestom ZSSR a dnes je najväčším v celej strednej Ázii. Na monumentálnom námestí Chošt Imom pohľadáme najstarší Korán sveta a zastavíme sa v starej medrese Barakchon, kde si prvý krát vysvetlíme na čo podobné stavby slúžili. Kúpite si už svoje prvé suveníry na tomto mieste? Prvé tyrkysové kupoly a usmievaví a priateľskí Uzbeci, ktorí nám budú mimoriadne sympatickí. Splynieme s rušným bazárom Čorsu, kde nakúpime aj to čo nepotrebujeme len kvôli podmanivej atmosfére. Oriešky, ovocie, granátové jablká, sladučké hrozno, koreniny a nazrieme aj do pekárne, kde pripravujú najčerstvejší, uzbecký chlieb. Ochutnáme prvé uzbecké jedlá a tak si vyberte či to bude šašlík, manti alebo šurpa. Odlet naprieč celou krajinou do mesta NUKUS. Nikdy ste o ňom nepočuli? Presne o tom to je! Ocitneme sa v autonómnom regióne zvanom Karakalpakstan. Je vtesnaný medzi Kazachstan a Turkmenistan a kedysi ho pretkávali obchodné trasy Hodvábnej cesty. Pre nás sa Nukus stane bránou k zabudnutému a neskutočnému regiónu Aralského jazera. Provinčné mesto, ktoré je známe pre svoje múzeá a ukrýva v sebe dokonca druhú najväčšiu zbierku avantgardných obrazov po Petrohrade! Prejdeme sa mestom, pohľadáme jeho zaujímavosti, dáme si dobrú večeru a zaslúžený odpočinok po presunoch. Noc v Nukuse.

3. deň:
Po raňajkách vyrážame za obrovským dobrodružstvom. Budeme loviť zážitky na miestach, ktoré sú dodnes totálnym unikátom. Vyberieme sa našimi džípmi na sever na miesta, kde sa kedysi rozlievalo ARALSKÉ JAZERO. V čom spočíva jeho tragédia? Prečo sa stratilo a čo tu po ňom zostalo? Tento región nám niekoľko krát privodí zimomriavky. Budeme prechádzať planinou Ustjurt a v jeho prachu nájdeme viacero zaujímavostí. Na ceste z Nukusu prejdeme mostom cez rieku Amudarja a zastavíme na unikátnom starobylom mieste MIZDAKHAN s fantastickým pohrebiskom a prelezieme aj ruiny pevnosti GYAUR KALA, ktorú zničili mongolské vojská. Jedna z islamských legiend hovorí, že biblický Adam je pochovaný práve tu! Cesta nás zavedie až do oblasti Kungradu. Kedysi v ňom stálo veľké trhovisko a stretávali sa tu obchodníci Hodvábnej cesty. Ako bude vyzerať dnes? Pokračujeme do mestečka MOYNAQ. Je najznámejším v oblasti Karakalpakstanu aj v oblasti Aralského jazera, pretože v sebe nesie memento aralskej katastrofy. O cintoríne lodí ste zrejme už počuli, no dnes sa týchto lodí aj dotkneme. Ležia tu tiché, zhrdzavené na púšti, zatiaľ čo brehy jazera sú dnes stovky kilometrov preč. V múzeu si ukážeme ako to tu kedysi vyzeralo. Po obede u miestnych schádzame dole do jazera a prechádzame vyprahnutou krajinou, ktorá bola kedysi dnom štvrtého najväčšieho jazera na svete. Vitajte v púšti Aralkum. Po cca 2 hodinách vychádzame na náhornú plošinu, z ktorej si vychutnáme pohľady na krásne kaňony. Po 220 km sme sa dostali konečne k Aralskému jazeru! Stihneme sa ešte okúpať? Noc v jurte a tradičná večera pod holým nebom a miliónom hviezd. Deň nabitý zážitkami!

4. deň:
Skoro ranný budíček a sledovanie východu slnka nad Aralským jazerom. Ukáže sa nám? Či ranný opar z jazera ho zatieni? Po raňajkách v jurte nasadneme do džípov a smerujeme k neďalekým ruinám karavanseraju Kurgancha Kala z 10. storočia. Prejdeme sa k nemu a vylezieme na zachovalú zrúcaninu, ktorá bola kedysi strážnou vežou. Vžijeme sa do obchodníkov, ktorí sa tu pravidelne na svojich púťach naprieč Hodvábnou cestou zastavovali, aby načerpali sily a doplnili zásoby. Pokračujeme smerom na juh a na okraji plošiny Ustjurt objavujeme malé starobylé cintoríny kočovných kmeňov, ktoré sú udržiavané dodnes. Na brehu jazera Sudochie pohľadáme ruiny starej, rybárskej dedinky Urga a povieme si na čo slúžila počas druhej svetovej vojny. Verili by ste, že kedysi stála na brehu obrovského jazera? Čo tu z nej zostalo? Nazrieme do starej fabriky, rybárskych domov a rozpovieme si príbehy zabudnutého sveta. Z majáku nad dedinou sledujeme rozmanitosť a enormnosť okolitej krajiny. Okolo nás vyrastú bizarné skaly a krajina rovná ako placka uteká do nekonečna. Videli ste niečo podobné? Tam, kde kedysi bolo jazero dnes leží vyprahnutá púšť Aralkum. Cestou späť sa zastavíme na obed v meste Kungrad a odtiaľto razíme cestu naspäť do Nukusu. Uvidíme ťavy alebo nebodaj vzácne sajgy tatárske? Podvečer sa vrátime do Nukusu plní zážitkov z oblasti, kam chodí len minimum turistov! Noc v Nukuse.

5. deň:
Polopúštnou krajinou sa vyberieme na juh, kde leží legendárna a bájna CHIVA. Začíname prehliadkou za jej hradbami. Práve za nimi sa ukrýva Ičon Kala, unikátne mesto v ktorom zastavil čas. Právom je na zozname UNESCO a vy nebudete chápať prečo ste o ňom nepočuli už predtým. Ako je to vôbec možné? Chiva bola križovatkou obchodných ciest a bol tu jeden z najväčších trhov s otrokmi na Hodvábnej ceste. Temná minulosť sa mieša s príbehmi o chánoch, emíroch aj cestovateľoch, ktorí sem často v prestrojení merali cestu. Chiva bola v 19.storočí tak nedosiahnuteľným mestom ako je dnes severokórejsky Pchjongjang. Prvé prechádzky mestom, posedenie pri čaji a objavovanie mozaiky Hodvábnej cesty. Budeme tu prežívať vlastný príbeh Tisíc a jednej noci. Palác Toš Hovli, kde sídlil miestny panovník so svojim háremom a jeho nádherná výzdoba. Najlepšiu fotku spravíte práve tu v raji nádherných modrobielo sfarbených kachličiek. Oblečte sa modro-bielo a fotka bude ešte lepšia. Piatková mešita s drevenými stĺpmi a nevynecháme ani desiatky schodov, aby sme vyšliapali na vrchol minaretu Islam Hodža, odkiaľ budeme mať panoramatický výhľad na celú krajinu. Dovidíme až do neďalekého Turkmenistanu? Ak chcete mať dokonalú fotku na instagrame tak sem vyrazte skoro ráno keď tu nikto nie je a na malom námestí na uličke vedúcej k minaretu spravte fotku a budete zbierať "lajky". Kto bol Pahlavan Mahmúd? Dozvieme sa to v jeho hrobke do ktorej prúdia domáci. Už máte stovku fotografií, ale my ešte stále nekončíme. Nahliadneme do pevnosti Ark a ukážeme si hradby, najkrajšie v celom Uzbekistane, ktoré staré mesto chránia. Ochutnáme tradičné Shivit Oshi, ktoré nájdete len v Chive? Vychutnáme si minaret Kalon a napokon skončíme v čajcháne. Chiva je miesto, odkiaľ si prinesiete veľké množstvo suvenírov. Voľno v meste si užijete aj na ich nakupovanie. Toto meste sa nám dostane hlboko pod kožu! Noc v Chive

6. deň:
Skoro ráno opustíme Chivu, aby sme sa dostali až do rozprávkovej Buchary. Čaká nás najdlhší presun našej cesty, počas ktorého zdoláme púšť Kyzylkum a prekonáme mohutnú rieku Amu Daryu, bájny Oxus ktorý prekračoval na svojom ťažení aj Alexander Veľký. Po obede prídeme do BUCHARY. Prvá prechádzka mestom, prvý nádych slávnych bucharských bazárov, atmosféry a západ slnka v jeho historických uličkách. Večer si sadnete na námestie pri kanvicu čaju a dokonalé šašlíky. Alebo si ešte predtým doprajete tradičnú masáž v starobylom hammame akú poznali aj obchodníci na Hodvábnej ceste? Ste lovci zážitkov, tak do toho! Relax v Buchare a prvá noc.

7. deň:
Ďalší z vrcholov nášho zájazdu! BUCHARA: kompaktné mesto so stredovekým nádychom je dnes živým múzeom pod šírym nebom. Má dušu poznačenú Hodvábnou cestou a my si mesto zamilujeme od prvej minúty. V labyrinte starých domov a uličiek pohľadáme ikonu mesta v podobe stavby Čár Minár. Mauzóleum Ismaila Somoního z 10.storočia je najvýznamnejšou stavbou strednej Ázie. Ukážeme si posvätný prameň s príbehom o Jóbovi a v mešite Polo Hauz si oddýchneme medzi drevenými stĺpmi. Nezabudnite nato, že toto miesto patrí medzi top instagramové miesta a oblečte sa do červených tónov. Citadela Ark a príbeh o popravených Angličanoch a Veľkej hre, ktorá sa v 19.storočí odohrávala priamo na týchto miestach. Trónna sála, ale aj obávané väzenie odkiaľ sa nepúšťalo na slobodu. Minaret Kalon uchvátil Džingischána a získa si aj nás. Fascinujúca rozprávková architektúra, tyrkysové kupoly, tisíce obkladačiek a pocit, že toľko krásy naokolo nás snáď ani nemôže byť pravda. Skúsený slovenský sprievodca Vás prevedie celým mestom. Budete mať čas na to, aby ste si domov nakúpili suveníry, pretože Buchara ich má najkrajšie z celého Uzbekistanu.  Večer na kultúrnom programe alebo pri litroch čaju a šašlíkoch v čajcháne? Námestie Ljabi Chauz, kde sa dá sedieť dlhé hodiny bez toho, aby to človeka omrzelo. Čo je krajšie Chiva alebo Buchara? Sú otázky na ktoré sa jednoducho nedá odpovedať!

8. deň:
Presun medzi dvoma legendárnymi miestami. Z Buchary smerujeme do Samarkandu! Koľko táto cesta trvala karavánam v stredoveku? My ju prejdeme za štyri hodiny a hneď po príchode začíname objavovať SAMARKAND a jeho zaujímavosti. Mesto tvorilo dušu Hodvábnej cesty. Unikátne mesto, ktoré svojim menom dokonale rozbúši srdce každému milovníkovi histórie. Mauzóleum Gur Emir s hrobkou obávaného dobyvateľa Tamerlána. Čo o ňom skutočne viete? Miesto nasiaknuté príbehmi a legendami. Námestie Registan, ktoré patrí k najkrajším námestiam sveta. Medresy, mešity, tradičná hudba, suveníry. Samarkand je kulinárskym mestom, kde ochutnáme tradičný uzbecký plov, bez ktorého by sme nemohli zo Strednej Ázie odísť. Obrovitánska mešita Bibi Chanum aj observatórium panovníka Ulugbega. Stretneme tu uzbeckú svadbu a odfotíme sa s nevestou? Na záver nám bodka v podobe hrobiek v Šáh-i-Zinde vyrazí dych. Človek by čakal čokoľvek, ale nie je pripravený na krásu, ktorá ho obklopí. Najposvätnejšie miesto Samarkandu! Bazár Siob je plný orieškov, sušeného ovocia, korenín, no nájdete tu aj slávne samarkandské marhule a hrozienka, pri ktorých budete doma spomínať na túto cestu. Podvečer si sadnite do čajchány alebo kaviarničky a len nechajte pôsobiť zážitky z dnešného dňa. Cítite to? Večerné námestie Registan krásne svieti a vy si odtiaľto odnesiete unikátne fotografie. Na večer ochutnáme Karahan, miestnu špecialitu s mäsom na cibuľke a marhuliach. Noc v Samarkande.

9. deň:
Po Samarkande na nás čaká posledný presun na sever a uzatvoríme uzbecký okruh tým, že sa vrátime nazad do Taškentu. Tesne pred ním prekročíme Syr Daryu a sme opäť v hlavnom meste. TAŠKENT. Na začiatku našej cesty sme sa ho nadýchli a tak si môžeme dokončiť, to čo sme ešte nevideli. Na námestí Nezávislosti, kde stála kedysi Leninova socha si vychutnáme pokoj a pohľadáme jeho monumenty. Prečo je tu toľko bocianov? Nazrieme do slávneho taškentského metra, ktoré stavali po vzore Moskvy. Konečne sa v ňom môže fotiť a tak si odnesiete vzácne zábery o akých cestovatelia pred vami mohli len snívať. Viete na ktorých staniciach spravíte najlepšie zábery pre Váš profil na instagrame? Stanica Mustakilik Maydoni a jej mramorové múry a grandiózne lustre a Kosmonavtlar, stanicu ktorá je venovaná úspechom uzbeckých vedcov. Hmmm na čo ešte čakáte, kúpte si lístok!

Pôjdeme sa na námestie rozlúčiť aj s Timurom Veľkým. Kráčali sme v jeho stopách a je čas pobrať sa na letisko a vrátiť sa domov.

10. deň:
Balíme a odlietame domov. Plní zážitkov ale aj smútku z toho, že sa končí ďalšia cesta. Nezúfajte ale a plánujte ďalej.
Prílet, zvítanie sa s rodinou a priateľmi a spoločné zdieľanie zážitkov z nádherného Uzbekistanu.

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,34 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 29,05 TRY
Americký dolar  EUR 1,06 USD

Zobraziť všetky »