Island - okruh krajinou ľadu a ohňa

Destinácia: Island
Kód zájazdu: 1267758
Cena od: 3 329 €
Príplatky od: 269 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

06.08.2023 8 dní First Minute 3 439 € +269 € odlet: Praha letecká
01.09.2023 8 dní First Minute 3 329 € +269 € odlet: Praha letecká

Popis zájazdu

Program
1: ODLET Z PRAHY (VIEDNE)
Odlet z Prahy (Viedne) do Keflavíku. Po prílete transfer do hotela v Reykjavíku, nocľah.

2: ZLATÝ TROJHOLNÍK - THINGVELLIR NP, GEYSIR, GULLFOSS
Raňajky. Počas dnešného dňa sa zoznámime s tzv. Zlatým trojuholníkom. Začneme ho návštevou NP Thingvellir, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a kadiaľ prechádza hranica medzi Severoamerickou a Eurázijskou tektonickou doskou. Na tomto mieste sa konalo zhromaždenie pôvodného islandského parlamentu, od jeho názvu Al'ing je odvodený aj názov tohto dnes národného parku. Ďalej pokračujeme smerom ku "zlatému vodopádu" Gullfoss, ktorý sa nachádza blízko horúceho prameňa Geysir. Ten dal meno všetkým úkazom tohto typu po celom svete. Sám Geysir dnes už bohužiaľ nie je aktívny, však o 30 metrov ďalej však stále funguje jeho menší brat Strokkur, ktorý každých 5-10 min vychrlí vodu do výšky zhruba 10 metrov. Nocľah na trase vrátane večere.

3: JUŽNÉ POBREŽIE – VODOPÁDY, DYRHOLAEY, VÍK, VATNAJOKULL NP
Raňajky. Vypravíme sa pozdĺž južného pobrežia a cez oblasť okolo neslávne preslávenej sopky Eyjafjallajökull. Čaká nás prehliadka do jazierka padajúceho vodopádu Seljalandsfoss. Je tu zaujímavý chodník, ktorá nás zavedie až ku skalnej stene a budeme tak mať možnosť si ho prezrieť aj z druhej strany. Ďalším pôsobivým vodopádom na trase je Skógafoss, kde môžeme obdivovať túto 60 metrovú impozantnú stenu padajúcej vody. Pokračujeme k mysu Dyrhólaey, čo je masívny skalný oblúk a prírodná rezervácia, obývaná mnohými druhmi vtáctva. Zastavíme v malebnej dedinke Vík a prejdeme sa po čiernej lávovej pláži Reynisfjara. Pokračuje putovanie cez lávové polia Eldhraun, ktoré boli sformované počas najmasívnejší erupcie islandskej histórie z roku 1783. Deň skončíme v oblasti Skaftafell, ktorá je súčasťou NP Vatnajokull, ktorý sa pýši najvyššími horskými masívmi Islandu. Nocľah na trase vrátane večere.

4: VATNAJOKULL NP, ĽADOVCOVÁ LAGÚNA, VÝCHODNÉ FJORDY
Raňajky. Potom si vychutnáme neskutočné výhľady na masívny ľadovec Vatnajökull, ktorý dominuje tejto oblasti a ktorý je vôbec najväčším európskym ľadovcom. Deň zahájime návštevou ľadovcovej lagúny Jökulsárlón, medzi ktorej plávajúcimi kryhy môžeme uvidieť tulene, ktorí tu lovia morské ryby. Pokračujeme nesmierne dramatickou krajinou východných fjordov, s ohromujúcimi výhľadmi na pobrežie. V ich cípoch sa nachádzajú malebné rybárske dedinky. Zastavíme sa v Djupivogur, historicky významnej obchodnej ceste. Nocľah na trase v oblasti Egilsstadir vrátane večere.

5: MESAČNÁ KRAJINA, DETTIFOSS, JAZERO MÝVATN, GODAFOSS, AKUREYRI
Raňajky. Pustou vysočinou a mesačnou krajinou sa vydáme smerom na sever, pri ktorého dobývaní prekročíme pôsobivú, neobývanú púšť Mö?rudalsörafi. Zastavíme pri majestátnom vodopáde DETTIFOSS, ktorý je považovaný za najmohutnejší vodopád v Európe. Potom sa už premiestnime pri prekročení priesmyku Námaskard Pass do prírodnej rezervácie Lake Mývatn. Táto oblasť je pomenovaná po rovnomennom jazere Mývant, ktorá je domovom mnohých druhov kačíc. Rezervácia je tiež preslávená svojou geotermálnou činnosťou, vypravíme sa tu ku komplexu sopečných útvarov, lávových jaskýň a polí Dimmuborgir (Temné hrady). Nasleduje zastávka pri dôležitom míľniku dejín Islandu, vodopádu Godafoss, čiže vodopádu Bohov. Príjazd do Akureyri, nocľah vrátane večere.

6: SKAGAFJORDUR, ISLANDSKÉ KONE, HISTÓRIA, VODOPÁDY, HORÚCI PRAMEŇ
Raňajky. Doobeda návšteva Flugumýri, kde sa dozvieme niečo o islandských koňoch - jedinečne odolnom plemene, vyšľachtenom pre drsné podmienky života na tomto ostrove. Potom nás čaká výpravná cesta cez majestátne hory a úzke priesmyky k fjordu Skagafjodur. Nájdeme tu veľa historických pamiatok a odkazov z dôb Vikingov. Pokračujeme cez náhornú plošinu Holtavorduheidi do malebnej oblasti Borgarfjordur. Táto oblasť lesov, jaskýň a lávových polí bola jedným z prvých miest Islandu, ktoré bola osídlené Vikingami a ktoré je spojené s mnohými legendami. Na záver dňa navštívime vodopády Hraunfoss, kde ľadovcová voda presakuje zaujímavými lávovými útvarmi. V tesnej blízkosti sa nachádzajú ďalšie impozantné vodopády Barnafoss s elektrizujúcou modrou vodou. Nesmieme vynechať Deildartunguhver, najmohutnejší horúci prameň v Európe. Voda sa vrhá úžasnou rýchlosťou a poskytuje geotermálnu energiu pre väčšinu blízkych oblastí. Nocľah na trase vrátane večere.

7: REYKJAVíK
Raňajky. Nasleduje odchod do hlavného mesta Reykjavík, kde nás čaká celodenná prehliadka. Dominantou je kostol Hallgrímskirkja. Jeho architektúra je ako u mnohých iných islandských kostolov inšpirovaná islandskou prírodou, tu konkrétne kamennými varhanmi. Preskúmame ďalšie atrakcie najsevernejšieho hlavného mesta Európy, vrátane Radnice, Národného múzea, Domu Höf?i (miesto konania vrcholnej schôdze medzi Reganom a Gorbačovom v roku 1986), či koncertnej sály a konferenčného centra Harpa. Nocľah v Reykjavíku.

8: REYKJAVíK, VEĽRYBY, KÚPELE BLUE LAGOON
Raňajky. Doobeda voľný program, ktorý môžete využiť na individuálnu prehliadku Reykjavíku, návštevu niektorého z múzeí či na nákup suvenírov. Na poludnie je na programe plavba za veľrybami (cca 3 hod). V podvečerných hodinách sa pôjdeme zrelaxovať do termálnych kúpeľov Blue Lagoon (Modrá lagúna). Modrá lagúna umelé jazero na polostrove Reykjanes, vytvorené uprostred lávového poľa. Je známe mliečne bielou farbou vody a vysokou koncentráciou solí. Po tomto príjemnom kúpeli transfer na letisko Keflavík.

9: ODLET DO PRAHY (VIEDNE)
Nočný odlet z Keflavíku do Prahy (Viedne). Prílet do Prahy (Viedne).

Cena zahrnuje:
leteckú dopravu na trase Praha - Keflavík - Praha (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
transfery podľa programu
7 x nocľah v hoteli 3* s raňajkami
5 x večera (okrem Reykjavíku)
pozorovanie veľrýb v Reykjavíku
plavba v lagúne Jokulsárlón
vstup do kúpeľov Blue Lagoon
vstup do French Museum
služby sprievodcu CK

Cena nezahrnuje:
letiskové taxy 269,- EUR
fakultatívne výlety
cestovné poistenie ECP PLUS 7,- EUR/osoba/deň *
PCR test/antigénny test (v prípade potreby)

Poznámka: možnosť predĺženia o 1-2 dni s ponukou fakultatívnych výletov, vrátane návštevy Grónska.
Poznámka: minimálny počet účastníkov zájazdu - 14 osôb.

Zmena programu vyhradená.

Ceny zájazdov sú kalkulované s cenami leteniek v optimálnej knihovacej triede. Príplatky za nadštandardné ubytovanie spracujeme na vyžiadanie. V prípade drahších leteniek bude táto cena zohľadnená v aktuálnej cenovej ponuke.

* cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa poistenie storno poplatkov do 1.600,- EUR/osoba. V prípade záujmu je možné doplatiť si STORNO PLUS – 4,9% z celkovej ceny zájazdu.
*cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa krytie liečebných nákladov vo všetkých krajinách (aj 3. stupeň varovania Ministerstva zahraničných vecí SR) aj v prípade ochorenia COVID-19, náklady na ubytovanie v prípade karantény do výšky 50,- EUR/noc, spätnou cestou vyvolané dodatočné cestovné náklady do výšky 1.000,- EUR a preplatenie storno poplatkov bez spoluúčasti.

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 23,68 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 20,49 TRY
Americký dolar  EUR 1,07 USD

Zobraziť všetky »