Uzbekistan De Luxe - poznávací zájazd

Destinácia: Uzbekistan
Kód zájazdu: 1277408
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Program:
1. deň
odlet z Viedne v popoludňajších hodinách (s prestupom) do Taškentu. V tejto uzbeckej metropole sa snúbi čaro Orientu so súčasnosťou a mesto píše svoju históriu už takmer 2000 rokov.

2. deň
prílet v nočných hodinách, transfer do hotela, ubytovanie, oddych a neskoré raňajky. Prehliadku začneme návštevou komplexu na námestí Khast Imam. Ten sa nazýva aj svätým srdcom Taškentu a je najmenej sovietizovanou časťou mesta. Nachádza sa tu veľa mešít, mauzóleí a iných objektov, ktoré dosvedčujú dynamickú históriu regiónu. Pozrieme si madrasu Barak Khan s múzeom islamskej literatúry a najstarším Koránom na svete, Piatkovú mešitu Tellya Sheikh, madrasu Muyi Mubarak (kde je podľa legendy uložená časť vlasov proroka Mohameda), mauzóleum Kaffal Shashi (jeden z prvých imámov a učiteľ islamu) a neobídeme ani bazár Chorsu. Metrom, známym krásou svojich staníc, sa presunieme do novej časti mesta. Tu si pozrieme novú mešitu Minor z r. 2014 (kapacitou 2400 osôb je najväčšou mešitou v Strednej Ázii). Prejdeme sa po Námestí nezávislosti, námestí Amir Timur a pozrieme si pamätník zemetrasenia z roku 1967. Večera v miestnej reštaurácii, návrat do hotela a nocľah.

3. deň
raňajky, transfer z hotela na vlakovú stanicu. Po asi dvojhodinovej jazde pohodlným vysokorýchlostným vlakom „Afrosiab“ dorazíme do centra známej Veľkej hodvábnej cesty, mesta Samarkand (UNESCO). Čaká nás prehliadka tohto „raja Orientu“, ako najkrajšej perly islamského sveta. Mesto sa v 4. st. pr. Kr. nazývalo Marakanda a všetci dobyvatelia sa ho chceli zmocniť. Neskôr ho napadli vojská Alexandra Veľkého, arabskí dobyvatelia, Chingiz chán aj Timur. Popoludnie venujeme prehliadke, kde navštívime mauzóleum Timurovych synov a vnukov Gur Emir (15.st.), ako jedinečnú pamiatku architektúry s modrou rebrovanou mozaikovou kupolou. Je len málo miest na svete, kde sa spolu modlia židia, moslimovia a kresťania a jedným z nich je hrob starozákonného proroka Daniela, ktorý tiež uvidíme. Navštívime aj prvé observatórium v Oriente so sextantom veľkosti 30 m, ktoré vybudoval Ulugbek pre svoje astronomické pozorovania. Unavení, ale plní nezabudnuteľných dojmov prídeme do hotela, kde nás čaká večera a nocľah.

4. deň
raňajky, celodennú prehliadku fascinujúceho Samarkandu začneme prechádzkou po námestí Registan (15.-17. st.), ktoré je vraj najkrajším námestím sveta a bolo oficiálnym centrom Timurovho impéria. Nájdeme tu grandiózne madrasy Ulugbeka, Sher Dor s majolikou a citátmi z Koránu a Tillya Kari so zlatom dekorovanou fasádou. Očarí nás i mešita Bibi Khanum (14.st.), ktorú dal postaviť Timur pre svoju najstaršiu a najobľúbenejšiu manželku. Zaujímavým je aj nekropolis kráľov a vládcov Shakhi Zinda s pomyselným hrobom Kusam ibn Abbása (bratranca proroka Mohameda). Navštívime aj najstarší bazár Siab, kde sa zastavovali karavány na putovaní po Hodvábnej ceste. Večera v miestnej reštaurácii, nocľah.

5. deň
raňajky, dnes sa presunieme autobusom do mesta Shakhrisabz (UNESCO), rodného mesta dobyvateľa Timura. Tu si prezrieme - palác Ak Saray, Dorut Tillavat komplex a mešitu Kok Gumbaz. V podvečer prídeme na ubytovanie do nádhernej Buchary, večera a nocľah.

6.deň
raňajky, dnes máme na programe prehliadku Buchary - plnej historických skvostov. Najpôvabnejším je komplex Poi Kalyan s mešitou Kalyan, ako symbol mesta. Uvidíme tiež unikátny rezervoár vody Lyabi Khauz, madrasu Kukeldash, mauzóleum Ismaila Samaního, starý bazár Tok-i- Zargaron, madrasu Chor Minor so 4 minaretmi a pevnosť Ark. Večera bude zabezpečená u tradičnej miestnej rodiny. Návrat do hotela, nocľah.

7. deň
raňajky, presúvame sa na sever autobusom (450 km, cca 7 hod.), alebo vlakom (cca 6 hod.), po trase Veľkej hodvábnej cesty, ktorá spájala Bucharu a Khivu cez púšť Kyzyl Kum. V prípade cesty autobusom bude zastávka na brehu rieky Amu Darya, ktorá oddeľuje Kyzyl Kum od púšte Kara Kum v Turkmenistane. Obed vo forme pikniku po trase, alebo po príchode vlaku do Khivy. Ubytovanie v meste Khiva, večera a nocľah.

8. deň
raňajky, celodenná prehliadka Khivy, ktorá bola v minulosti rozdelená na 3 časti: citadelu Kunya Ark, predmestie Dishan Kala a vnútorné mesto Ichan Kala (UNESCO). Pešo si prezrieme práve komplex pamiatok v Ichan Kala. Je to múzeum pod otvoreným nebom, kde ešte aj dnes žije 300 rodín. Z vyše 60 monumentov sú najznámejšie madrasa Kelte Minar a Muhammad Amin Khan, mešita Juma (s unikátnou akustikou a 212 stĺpmi), palác Tash Khauli (bývalý hárem), mauzóleum Pakhlavan Makhmud, mešita a minaret Islam Khodja s nádherným výhľadom. Večera v miestnej reštaurácii, návrat do hotela, nocľah.

9. deň
skoré ľahké raňajky (alebo raňajkový balíček), transfer na letisko Urgench a v ranných hodinách odlet do Viedne (s prestupom).

Ubytovanie:
8 x v izbách s vlastným príslušenstvom (sprcha a WC) v 3* hoteloch.

Stravovanie:
8 x polpenzia (8 x raňajky, 7 x večere a 1 x obed formou pikniku).

Doprava:
Letecká doprava Viedeň - Taškent a Urgench - Viedeň.

Ostatné:
doprava autobusom podľa programu, vlak Taškent - Samarkand, všetky vstupy podľa programu, prehliadky s miestnym sprievodcom, služby slovenského sprievodcu CK, DPH.

Povinné príplatky:
letiskové, bezpečnostné a servisné poplatky 250 €/os, obslužné vo výške 50 USD/os. (platí sa v Uzbekistane).

Priplatky:
za 1/1 izbu 180 €, transfer Bratislava - letisko Viedeň-Schwechat a späť 25 €/os.

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,33 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 31,45 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »