Uzbekistan – Tisíc a jeden zážitkov

Destinácia: Uzbekistan
Kód zájazdu: 1130402
Cena od: 1 610 €
Príplatky od: 600 €
Poznávacie zájazdy
Gastro

Výber termínu

14.06.2023 9 dní Last Minute 1 610 € +600 € odlet: Viedeň letecká
13.09.2023 9 dní First Minute 1 610 € +600 € odlet: Viedeň letecká
18.10.2023 9 dní First Minute 1 610 € +600 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Uzbekistan Vám svojou architektúrou pripomenie rozprávku Tisíc a jedna noc, ale nie len to, odnesiete si aj 1001 zážitkov.Napríklad vedeli ste, že v Uzbekistane sa dohovoríte uzbecky, tadžicky a rusky? Alebo, že Avicenna – zakladateľ modernej medicíny, pochádzal z Uzbekistanu? Videli ste už kilometre bavlnených polí? Už Vám niekto povedal, že 2. najväčším vývozcom bavlny je Uzbekistan? Ochutnali ste už pražené jadierka marhulí? A čo tak miestny street food?
Táto krajina je ako obrovská paleta farieb – priateľskí ľudia, orientálna kuchyňa s typickým plovom, architektúra rôznych národov, bohatá história, a v neposlednom rade jazyk a príroda. Tak cestujte a nazbierajte si svoje zážitky.

Vstup do Uzbekistanu, momentálne, nie je podmienený očkovaním proti COVID 19 ani testovaním na tento vírus.

Program
1. deň
Prílet do Taškentu v raných hodinách
Ubytovanie v hoteli
Raňajky v hoteli
Prehliadka mesta Taškent a návšteva bazáru
Taškent je hlavné mesto Uzbekistanu a v preklade názov mesta znamená Kamenné mesto. Počas prehliadky uvidíte námestie Chast- Imam, Medresa, námestie nezávislosti či divadelné námestie. Potom sa vyberieme na bazár Čorsu, ktorý Vás prekvapí veľkosťou, tovarom a atmosférou. A na bazáre nevynecháme miestne dobroty, aby ste vedeli, čo doniesť domov.
Obed
Voľný čas
večera
Noc v hoteli v Taškente

2. deň
Raňajky v hoteli
Presun do mesta Chiva - letecky
Ubytovanie v hoteli
Naše prvé kroky v Chive povedú do Ičan Kali (v preklade vnútorné mesto) – Ičan Kala je ako skanzen, ktorý je obkolesený hradbami a tak si do teraz zachoval podobu historického orientálneho mesta. Chiva je jedným z najstarších Uzbeckých miest a už v 10. storočí ju spomínajú v letopisoch ako tepnu hodvábnej cesty. Od úsvitu do západu slnka bránami mesta prúdili karavany, ktoré tu obchodovali alebo sa tu zastavali na noc načerpať sily na ďalšiu cestu.
Obed počas exkurzie
Voľný čas
večeru budeme mať v letnom sídle Chivských chánov
Noc v hoteli

3. deň
Raňajky v hoteli
Presunieme sa do mesta Buchara 
Naša cesta do Buchary povedie cez obrovskú púšť Kizil- Kum (červený piesok)
Práve v púšti si dáme spolu obed v podobe pikniku
ubytovanie v Buchare
Začneme naše zoznamovanie s Bucharou – toto mesto sa prvý krát spomína v písomnostiach už v 2. storočí a považuje sa za akési centrum moslimskej kultúry v Uzbekistane. Dôvodom je množstvo dochovaných mešít a medrese (školy pre Imámov a tých, čo mali šíriť moslimskú vieru). Počas exkurzie navštívime komplex Lyab-i Hauz, ktorý sa skladá z Kukeldaš medresa a medresa chonaki Nodir Devon Begi.
Návšteva pravého uzbeckého hammámu, kde absolvujete aj masáž.
Večera s folklórnym vystupením

Voľný čas
Noc v hoteli

4. deň
Raňajky v hoteli
Exkurzia do Po-i-Kalyan – je komplex, ktorý je symbolom Buchary. Ak na internete zadáte „Buchara“, tak prvé obrázky uvidíte práve z týchto miest, lebo sú skutočne monumentálne. Po-i-Kalyan sa nachádza na križovatke 4 bazárov, samotný názov znamená „pri nohách veľkého“, takto označujú minaret z roku 298 s výškou 143 metrov. Komplex obsahuje 4 elementy: dve mešity oproti sebe, minaret v strede a medresa južne.
Následne navštívime pevnosť Ark, mešitu Bolo-Haouz a tzv. perlu východu – mauzoleum Ismaila Samani, mocného panovníka, ktorý vládol na tomto území v 9.storočí.
Obed počas exkurzie
Večer nás čaká workshop miniatúry so slávnym majstrom tohto umenia. Davlat Tošev vystavuje napr. aj v Paríži a je známy, lebo svoje miniatúry maľuje na špeciálny papier, ktorý už celé stáročia vyrábajú špeciálnou technikou v Uzbekistane. Obsahuje napríklad aj hodváb a je vedecky dokázané, že dokumenty napísané či obrázky nakreslené na tomto špeciálnom uzbeckom papieri sú pevnejšie a odolnejšie voči času.
Po kreslení sa dáme do prípravy večere. Vraj najlepší plov (uzbecké národne jedlo- ryža, mäso a sušené ovocie) je v Buchare (tvrdia to skoro v každom meste) a preto sme sa rozhodli, že toto je najlepšie miesto, kde by ste si mali túto pochúťku ochutnať a naučiť sa ju variť.
Ukážka ako v Uzbekistane uvarili 8 ton plovu (pilaf)
Noc v hoteli

5. deň
Raňajky v hoteli
Check out
Exkurzia do Sitori-i-Mokhi Khosa (letné sídlo posledných bucharských emirov) – palác sa skladá z 3 častí: časť pre mužov, časť pre ženy a remeselné dielne, ktoré boli okolo paláca.
Exkurzia do komplexu Bahouddina Naqshbandi– je to pútické miesto pre veriacich v centrálnej Ázii. Navštívime aj slávnu keramickú dielňu miestneho majstra.
Obed
Pokračujeme do Samarkandu (v preklade chutné, bohaté mesto)
Ubytovanie
večera a voľný čas
Noc v hoteli

6. deň
Raňajky v hoteli
Vydáme sa spolu na prieskum hlavného mesta za čias Timurovej ríše – navštívime námestie Registan (v preklade piesočné námestie), ktoré je srdcom mesta. Nachádzajú sa tu 3 medresy: medresa Ulegbeka, ktorú dal postaviť v 15.storočí samotný vnuk veľkého Emira Timura, medresa Šer- Dor zo 17. storočia, ktorá ma 2 levov na hlavnom portáli. Poslednou medresou je Tilya Kori, čo znamená  zdobená zlatom. Ďalej navštívime mauzoleum emira Timura a jeho dynastie. Mauzóleum svojou krásou a legendami poplietlo hlavu nie jednému cestovateľovi a preto má toto miesto špeciálnu atmosféru.
Obed
Exkurzia do mešity Bibi Chanym – túto najväčšiu mešitu v strednej Ázii dal vybudovať emir Timur po tom, ako sa víťazne vrátil z Indie. Potom sa vyberieme na bazár menom Siab. Koreniny, oriešky, sušené ovocie, zelenia a mnoho iného Vás na toľko upúta, že nebudete vedieť kam skôr. Ale my s Vami pôjdeme degustovať samarkandskú chalvu a slávny uzbecký chlebík so sezamom.
Nekropolis Šah-i-Zinda (v preklade živý cár) –  ohúri každého návštevníka, lebo 70% hrobiek sa zachovalo a renovovali ich iba minimálne. Rôzne druhy zdobenia, farby, kupoly…, to všetko Vám pripomenie napr. aj Aladina a jeho čarovnú lampu.
Degustácia uzbeckých vín
večera
Voľný čas
Noc v hoteli

7. deň
Raňajky v hoteli
Exkurzia do Ulugbekového observatória – najväčšie observatórium na východe, kde už v 15. storočí vedeli presne určiť súradnice, Samarkandu.  Po návšteve observatória sa vyberieme do mauzólea sv. Daniela. Je to jedno z miest na svete, ktoré uctievajú 3 náboženstvá: islam, kresťanstvo a judaizmus. Ľudia z celého sveta sa tu prichádzajú pomodliť a dokonca nemusíte byť ani veriaci, aby ste pocítili pokoj, ktorý toto miesto vyžaruje.
Exkurzia do fabriky na výrobu papiera – v tomto závode zhotovujú slávny uzbecký papier podľa starých technológii. Uvidíte celý proces výroby a dozviete sa mnoho zaujímavého.
Obed počas exkurzie
Transfer na rýchlovlak do Taškentu 
Rozlúčková večera 
Noc v hoteli

8. deň
Raňajky
Transfer na letisko a odlet

*zájaz garantujeme od 8 osôb (maximálny počet osôb je 22)

Cena zahŕňa:                                  
ubytovanie s raňajakmi v hoteloch 4* a 3*
plná penzia
všetky transfery v Uzbekistane v klimatizovanom autobuse 
sprievodca v slovenčine alebo češtine
všetky vstupy podľa programu a aktivity 
lístok na vlak Samarkand- Taškent
workshopy- miniatúry a varenie
degustácia vína
1 liter minerálnej vody denne na osobu
vnútroštátne letenky 2x presun lietadlom

Cena nezahŕňa             
letenky od 600€
cestovné poistenie štandard: 31,5€ osoba pobyt
alebo exclusive 100% storno- 51,30€ osoba pobyt              

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 23,66 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 22,47 TRY
Americký dolar  EUR 1,08 USD

Zobraziť všetky »